5000 kişilik   Makro Ailesi   Motivasyon Toplantılarında Buluştu...

 

Ankara’da başlayan perakende yolculuğunu bugün Anadolu’nun 13 ilinde 157 mağazasıyla sürdüren Makro, 2012 yılı hedeflerini de belirledi. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen motivasyon toplantılarını bu yıl mağazalarının bulunduğu illerde gerçekleştiren Makro yönetimi, bu hedefleri ilk olarak çalışanlarıyla paylaştı. Makro Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Songör, gerçekleştirilen motivasyon toplantılarında, 2012 yılı ciro hedefini 1 milyar 300 milyon TL, mağaza sayısını 200 ve çalışan hedefini 6 bin olarak açıkladı.

 

2011 yılını İstanbul ve Yozgat’ta açtığı yeni mağazalarıyla kapatan ve Anadolu’nun 13 ilinde 156 mağazaya ulaşan Makro, 2012 yılı hedeflerini, her yıl geleneksel olarak düzenlediği motivasyon toplantılarında ilk olarak tüm Makro ailesiyle paylaşarak açıkladı. Makro, 2012 yılında 1 milyar 300 milyon TL ciro hedefliyor. 2011 yılı sonu itibariyle 5 bin olan çalışan sayısını 2012 yılında 6 bine yükseltmeyi hedefleyen Makro, 156 olan mağaza sayısını da 200’e çıkarma hedefinde.

 

Makro’nun her yıl geleneksel olan düzenlediği “Personel Motivasyon Toplantıları” 17-18 Ocak tarihlerinde Ankara’da başladı. 19 Ocak’ta Antalya’da, 20 Ocak’ta Konya’da, 23 Ocak’ta Kayseri’de, 24 Ocak’ta Mersin’de, 25 Ocak’ta Malatya’da, 26 Ocak’ta Samsun’da ve 27 Ocak’ta İstanbul’da gerçekleştirilen toplantılarda, Makro’nun tüm çalışanları ve yönetim kurulu üyeleri bir araya geldi. Makro’nun son yıllarda kat ettiği yolu ve gelecek hedeflerini göstermesi açısından büyük öneme sahip olan motivasyon toplantıları, büyük bir coşkuya sahne oldu.

 

Gecenin ilk dakikalarında tüm Makro ailesi bir taraftan yemeklerini yerken diğer taraftan da 2011 yılında yapılan tüm açılışların, etkinlik ve kampanyaların bulunduğu bir sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi. 2011 yılının geniş bir özetini veren gösteri, Makro’nun 2011 yılındaki büyümesini ve markalaşmasını gözler önüne serdi. Sinevizyon gösterisinin ardından, tüm Makro çalışanları sahnelenen skeçlerle eğlendi.

 

Yapılan gösterilerin ardından Makro ailesine seslenen Makro Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Songör, Makro’nun bugünlere gelmesinde genel müdüründen otopark görevlisine kadar tüm Makro çalışanlarının katkısının büyük olduğunu ifade etti ve herkese teşekkürlerini sundu. 2012 yılına yönelik ekonomik göstergelerde  net  tahminlerin  olmadıgını  belirten Songör, “2012 yılında hem Türkiye’nin perakendesi hem de ekonomisinin büyümesi için çalışacağız. Bugüne kadar olduğu gibi, Makro büyümenin lokomotifi olacak” dedi. Türkiye’nin 2011 yılı büyüme rakamının %8.2, Türkiye perakendeciliğinin büyüme rakamının ise yüzde 15 civarında olduğunu belirten Songör, “Bu büyüme oranı, peraken­de sektörünün genel büyümenin iki katı olduğunu gösterir. Bu da peraken­de sektörünün büyümenin lokomoti­fi görevi üstlendiği gösterir. Makro'nun büyüme oranı yüzde 29. Sektörün büyümesinin iki katı büyüdük. 2012’de bize daha büyük sorumluluk düşüyor. O zaman hep be­raber daha çok çalışacağız. Daha dik­katli çalışacağız. 2008 yılında olduğu gibi küçük bir zafiyetle bir sürü işsizlik oluşturmayacağız” diye konuştu. 2012 yılında 1 milyar 300 milyon lira ciro he­deflediklerini dile getiren Songör, 5 bin olan çalışan sayısını 6 bine, 156 olan mağaza sayısını da 200'e çıkarmak is­tediklerini vurguladı. Songör, geçen yıl 3 bin 847 olan çalışan sayısını bu yıl 5 bine çıkardıklarını hatırlattı.

 

Nüfusun büyümesine, kent nü­fusunun artmasına, kırsaldan ciddi bir şekilde kentlere göç yaşanmasına rağmen 2008'de yüzde 16 olan işsizlik rakamlarının bugün yüzde 8'e düştü­ğünü dile getiren Songör, konuşma­sını şöyle sonlandırdı: “İşsizliğin azal­ması bizim gibi firmaların gayretle­ri sayesinde olmuştur. Bunları aksat­madan yapmaya devam edeceğiz, iş­sizlik azaldıkça toplumda gelir sevi­yesi yükselecek. İnsanlar çok para ka­zandıkça gelip mağazalarımızda har­cayacak. Ülkemizin refah seviyesinin yükselmesi için üzerimize düşeni hak­kıyla yerine getirmeye çalışacağız.”

 

Makro, 2012 yılında da, başarısının ardındaki dev kadroyu unutmadı. Her yıl olduğu   gibi bu   yılda  15, 10 ve 5 yıl  hizmet veren yüzlerce  personelini ödüllendirerek  çalışanlarına verdiği değeri bir kere daha gözler önüne serdi.