ZİENKAD “18 Yaş Üstü Gençlerimizi Market Reyonlarında Çalışmaları İçin Yetiştirme Kursu Projesi”

 

    Bilindiği üzere istihdam edilme konusunda engelliler içinde en şanssız grubu zihinsel engelliler oluşturmaktadır. Bu nedenle eğitilebilir zihinsel engelli gençlerin velileri çocuklarının eğitim alması için bir okul yaptırmış; ama bu okuldan mezun olan gençler yeniden evlerindeki tutsaklığa mahkum olmuştur. Bu gençlerin velileri okul dışında Zihinsel Engellileri Koruma ve Aileleri Dayanışma Derneği (ZİENKAD)  adı altında örgütlenmişlerdir. Derneğin amacı, eğitim almış çocukları evlerinden çıkarıp yaşadığı toplumla kaynaştırmak, istihdam alanları yaratmak ve var olan iş imkanlarından en verimli biçimde yararlanmalarını sağlamaktır.

    ZİENKAD “18 Yaş Üstü  Gençlerimizi Market Reyonlarında Çalışmaları İçin Yetiştirme Kursu Projesi” adı altında  bir  proje başlatıp bizden destek istemişlerdir. Sosyal sorumluluk projelerine her zaman gönüllü olarak destek veren  Makromarket tabi ki bu güzel projeyi desteklemiştir. Makromarket Eğitim Müdürlüğü,  Genel Merkezimizde bu gençlerimize teorik eğitimlerinde destek verirken eğitimler esnasında Sn. Yönetim Kurulu Başkanımız Şeref SONGÖR kendilerini ziyaret etmiş, birer tane Makro Kart Gold hediye edilmesini istemiş ve tek tek hepsiyle sohbet etmiştir. Eğitim almış zihinsel engelli gençlerimiz halen mağazalarımızda, refakatçileri eşliğinde, günde dört saat olmak üzere, stajlarına devam etmektedir.

    Genel Merkezimizde teorik eğitimler devam ederken, gençlerimizden Gökhan Canıtez’in doğum günü unutulmamış ve Makromarket Eğitim Müdürlüğü tarafından kendisine sürpriz bir doğum günü yapılmıştır. Bu kutlamaya Sn. Şeref SONGÖR ve Sn. Genel Müdür Yardımcımız Mehmet SONGÖR de katılmış ve kendisine sürpriz hediyeler vermişlerdir. Bu kutlamadan dolayı çok mutlu olan Gökhan Canıtez , herkesi duygulandıran bir konuşma yapmış ve asıl engelin kendilerine tuhaf davranan insanlarda olduğunu söylemiştir. Sn. Şeref SONGÖR bu konuşmanın ardından, Makromarket olarak her zaman yanlarında olacağını belirtmiş ve derneğin diğer bir projesi olan atölye çalışmalarında da destek olma sözü vermiştir.